Vyhľadávanie
Vyhľadať

Reštauračný klenot s dvomi prekvapeniami

Tým prvým je umiestnenie reštaurácie v ružinovskom paneláku a druhým absencia jedálneho lístka. Vitajte v La Vita Ristorante pod taktovkou Daniela Karasa.

 Zaúdené prepeličie vajíčko servírované na slame zo zemiakov? Morský vlk podávaný na cícerovom pyré s kôprovým olejom? Grilovaná hrebenatka v obrej mušli, dekorovaná smrčkami? Viete si predstaviť, že takéto kulinárske špeciality pred vami pristanú v na prvý pohľad „panelákovej” reštaurácii? Asi sotva, však? Nuž, presne to vás čaká v reštaurácii La Vita Ristorante, ukrytej na sídlisku v bratislavskom Ružinove. Už samotný jej názov napovedá, že je rovnaká ako život - nečakaným sledom AHA momentov a nevšedných zážitkov. Potvrdzuje to, čo nám život ukazuje každý deň: že zdanie občas klame.

Reštaurácia La Vita Ristorante bola roky tajným gastro klenotom všetkých, ktorí túžili po dobrom jedle v neformálnom prostredí. Nenápadný ružinovský podnik navštevovali aj známe osobnosti, ktorým sa páčila kombinácia diskrétneho prostredia, uvoľnenej atmosféry a dobrej kuchyne za primerané ceny. Keďže sa však nachádza v spleti uličiek na sídlisku, náhodní okoloidúci sotva tušili, čo sa ukrýva za jej dverami. Chodilo sa sem vyslovene cielene. Vedenie sa nedávno rozhodlo posunúť latku ešte vyššie. Zrušili stabilný „a lá carte” jedálny lístok a s týmto netradičným konceptom patrí na Slovensku medzi prvé lastovičky. Zrušiť jedálny lístok sme sa rozhodli najmä preto, že sa k nám veľa hostí vracalo a mali požiadavku, že chcú skúšať stále nové a nové jedlá. Povedal som si, že ak si to želajú, tak to vyskúšame. Samozrejme, medzi zákazníkmi sú aj takí, ktorí si obľúbili určité jedlo a je im ľúto, že ho nemáme stále v ponuke. Niektorí by zasa uprednostňovali jesť niečo klasickejšie. No keď už k nám zavítajú, povedia si - prečo nie? A tak vyskúšajú, ochutnajú. A my sa im usilujeme naservírovať na tanieri niečo, pri čom si povedia: WOW,” hovorí s úsmevom šéfkuchár Daniel Karas, známy aj z televíznych obrazoviek.

„Pravidelne raz za týždeň pripravujem nový zoznam jedál, ktoré budeme variť. Snažím sa, aby to bola kolektívna práca nášho tímu v kuchyni. Ja nadhodím základné suroviny a ostatné vytvoríme po vzájomnej dohode a takmer vždy je tvorba zaujímavým procesom. Z technologického hľadiska nie je naše rozhodnutie jednoduché, ale baví nás to. Momentálne máme v ponuke maximálne päť jedál. Pripravujeme ich podľa sezónnej dostupnosti. Raz za nami príde dodávateľ s hubami, hľuzovkou, inokedy s medvedím cesnakom. Niekedy sa zasa vyberiem na zaujímavé trhovisko, kde hľadám inšpiráciu na tvorbu jedálneho lístka . Pri tvorbe jedál dávame priestor fantázii, nedržíme sa striktne zaužívaných kombinácii a postupov,” hovorí kreatívna duša podniku.

A tak môžete ochutnať napríklad kačacie prsia s avokádom či hovädzí pupok s brokolicovým pyré. No je aj vysoko pravdepodobné, že počas svojej návštevy natrafíte na celkom iné pokrmy. Tie sa stále menia. „Jedlo je radosť. Teda, mala by byť. Pre toho, kto ho varí aj pre toho, kto si ho vychutnáva. Ak kuchár neustále dokola varí tie isté jedlá, deň čo deň, akú radosť môže mať zo svojej práce? Po určitom čase nevyhnutne príde rutina, nuda, varí len mechanicky. Prestáva do svojej práce vkladať dušu,” myslí si šéfkuchár. Dodáva, že do reštaurácie by sa malo chodiť primárne za zážitkami. „V zahraničí sa návšteva reštaurácie považuje za niečo nevšedné, za určitú príležitosť. Ľudia si neobjednávajú to, čo by si mohli uvariť sami doma, ale chcú spoznávať nové chute, textúry, kombinácie. Rád by som takéto zážitky ponúkal aj našim hosťom, aby sa nielen najedli, ale ich návšteva mala aj takúto pridanú hodnotu. Rád prekvapujem.” A týmto pohľadom nazerá šéfkuchár aj na zdanlivú nevýhodu, ktorou je poloha reštaurácie. „Radi prekvapujeme a rúcame mýty. Páči sa mi, keď ľudia menej očakávajú a odídu s príjemným prekvapením, ktoré by určite v Ružinove na sídlisku nečakali,” uzatvára.

Text a foto: Barbora Daxner

Generálny partner
Partneri